פתרונות אנרגיה ירוקה

העבודות מבוצעות ע״י שאלתיאל - החשמלאי שלכם לכל תקלה.

חשמל הוא משאב חיוני מאוד. למעשה אי אפשר לדמיין כלל את החיים המודרניים בלי חשמל. מצד שני, ייצור חשמל על בסיס דלקי מאובנים – כלומר פחם, נפט וגם גז – כרוך בטביעת רגל אקולוגית משמעותית ובפרט מזהם את האוויר שאנחנו נושמים. בהתאם העולם עובר בקצב מואץ לאנרגיות מתחדשות ומחפש פתרונות ירוקים. האופציות הרלוונטיות ביותר הן חשמל מהשמש ואנרגיית רוח, ועוד פתרונות אפשריים במקומות מסוימים הם אנרגיית מים, ביו דלקים ואנרגיה גיאותרמית.

חשמל מהשמש

השמש היא מקור החיים על פני כדור הארץ וגם מקור מצוין לאנרגיה סולארית. בפרט כדאי למצות את האופציה של הפקת חשמל מהשמש במדינות כמו ישראל שבהן כמות שעות השמש השנתית גבוהה במיוחד. הדרך לניצול קרני השמש היא באמצעות התקנת מערכות סולאריות בכל מקום אפשרי, ואכן ביותר ויותר גגות כבר ניתן לראות פאנלים שקולטים את הקרניים וממירים אור לכדי זרם חשמלי.

כדאי לדעת שהתאים הפוטו-וולטאיים שמרכיבים את המערכות הסולאריות השתכללו מאוד בשנים האחרונות ולכן היעילות שלהם גבוהה יותר. כמו כן מושקעים משאבים רבים במחקר ובפיתוח דרכים לאגור את החשמל מהשמש כך שהוא יהיה זמין גם בשעות החשיכה ובימים מעוננים.

על-מנת להאיץ את קצב המעבר מאנרגיות מזהמות לאנרגיות מתחדשות, ישנן הטבות משמעותיות למי שיתקין על גג בבעלותו מערכת סולארית. בכל מקרה ניתן לחתום על חוזה מול חברת חשמל ל-25 שנים למכירת החשמל בתעריף משתלם.

אנרגיית רוח

בדומה לשמש, גם לרוח יש עוצמות גבוהות מאוד, ולכן ניתן לרתום גם כוח טבע זה לטובת ייצור חשמל. טורבינות שמנצלות רוחות למטרה זו פופולריות מאוד בהולנד ועוד יותר מכך בדנמרק. בישראל הוקמו מתקנים כאלה ברמת הגולן שם הרוחות חזקות במיוחד, אם כי היקף ייצור החשמל מהרוח בארץ עומד על אחוז אחד בלבד מסך ייצור החשמל. חשוב להדגיש כי לפתרון הזה יש גם חסרונות ובראשם הרעש הרב שמייצרת כל טורבינה, הפגיעה בנוף והסכנה לציפורים נודדות.

פתרונות ירוקים נוספים

מים הם כוח טבע נוסף שיכול לעזור למין האנושי למזער את התלות בדלקי מאובנים. המקומות האידיאליים לכך הם נהרות שהזרימה בהם חזקה או מפלים גדולים, כך שבישראל אנרגיית מים פחות רלוונטית (אם כי בשנות ה-40 של המאה הקודמת פנחס רוטנברג הקים מפעל לניצול אנרגיית מים בנהריים). במדינות אחרות ובהן יפן, ארה"ב וארצות סקנדינביה, כן נעשים ניסיונות רבים להוסיף את הפתרון הזה לסל הפתרונות.

אנרגיה גיאותרמית מבוססת על החום הגבוה ששורר מתחת לקרום כדור הארץ. תחנות כוח להפקת חשמל ממקור גיאותרמי מסתמכות על קיטור. באיסלנד כ-50% מהצריכה מסופקת מתחנות שכאלה. פתרון ירוק אחר הוא דלקים ביולוגיים – למשל ביו דיזל או דלק מבוסס אלכוהול. לביו-דלקים יש יתרון מבחינת טביעת הרגל הפחמנית, אבל עדיין נדרשים שטחים נרחבים כדי לייצר אותם ולכן הם עדיין לא ישימים בשימוש מסחרי.

שתפו את המאמר הזה לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

עוד מאמרים בנושאי חשמל