בעיות חשמל ביתיות – עשה ואל תעשה

העבודות מבוצעות ע״י שאלתיאל - החשמלאי שלכם לכל תקלה.

מערכת החשמל בדירה ממוצעת, היא ללא ספק בין החלקים השימושיים ביותר בה. כשזה עובד, זה עובד מצוין וחוסך זמן וטרחה רבה. אך כשמשהו במערכת החשמל הביתית משתבש, הדבר עשוי לשבש את חיי היום יום בצורה משמעותית. מהן התקלות הנפוצות ביותר במערכת חשמל ביתית? ומה ניתן לעשות כאשר הן מתרחשות? מה תוכלו לעשות לבד ומה מחייב הסתייעות בבעל מקצוע? 

בעיות חשמל נפוצות בבית \ דירה

ראשית, חשוב לציין כללית, שמומלץ לקרוא לחשמלאי מוסמך בכדי לטפל בתקלות חשמל בדירה. זאת, גם מאחר שהחוק מחייב זאת וגם לאור סיכונים דוגמת התחשמלות, גרימת שריפות ועוד. יש אינספור סוגי תקלות חשמל שעשויות להתרחש. אלה כמה דוגמאות בולטות לתקלות מסוג זה:

הפסקת חשמל – אם גם בחדר המדרגות אין אור, נראה שהפסקת החשמל היא לא רק בדירה שלכם. 

קפיצות מפסקים – לעתים, הפסקת החשמל תתבטא ב"קפיצת" מפסק בלוח החשמל. אם הדבר התרחש ישירות ומייד בעקבות חיבור לראשונה של מכשיר חשמלי, מובן שזו הסיבה הסבירה לכך. במקרה כזה, תוכלו לנתק את המכשיר מהחשמל ולהעלות בחזרה את המפסק. אם מפסקים בארון החשמל "קופצים", ללא קשר ברור כזה למכשיר מקולקל, זה הזמן לקרוא לחשמלאי. עד להגעתו, השאירו את המפסק "הקופץ" למטה. 

רטיבות – בית מתקשר לתנאים יבשים ומוגנים אבל זה לא תמיד המצב. אפילו בדירות בבנייני מגורים, עשויים להיות רכיבי חשמל במרפסת למשל, אשר חשופים לגשם. כמו כן, נזילות מים בתוך דירות, עשויות לגרום לחדירת מים למערכות חשמל, כולל תעלות חשמל ואף לארון החשמל הראשי של הדירה! בבית פרטי ישנה פעמים רבות גינה ושם התאורה צריכה להיות מוגנת בפני מים. בגינה יש לעתים גם בריכת נוי ובה תאורה ייחודית עבורה. בכל המקרים האלה, עשויות להתרחש תקלות משמעותיות, אשר נובעות מחשיפה לרטיבות. 

לא עומד בעומס – עומס יתר (למעשה, זרם יתר) על חיבור חשמל מסוים, עשוי לגרום להתחממות יתר. זו תתבטא בריח שרוף והיא עלולה אפילו לגרום לשריפה. שקעי חשמל שונים וגם כבלים מאריכים, נועדו לעמוד ברמות זרם מרביות מסוימות ולא יותר. לכן, חיוני להיות ערים לגבי סימנים מחשידים כמו ריח שרוף ולהיזהר שלא לחבר יותר מדי מכשירים לאותו שקע. יש להיזהר במיוחד, בחיבור מכשירים שהם צרכני חשמל "כבדים", דוגמת קומקום. 

חיבורים רופפים – כאשר רואים חיבורי חשמל רופפים או חיבורים מאולתרים מסוגים שונים, זו לכאורה לא תקלה. בפועל, זו תקלה "בדרך" וזה רק עניין של זמן עד שהיא תתרחש. כדאי לזכור, שמצבים כאלה נוטים מעצם טבעם רק להחמיר. 

התיישנות – מערכות שונות, כולל הארקות ולוחות חשמל דירתיים, מתיישנות עם הזמן. אם לא מזמינים חשמלאי לבצע בדיקות יזומות למערכת, הדברים עשויים להידרדר בהדרגה ולהתבטא בתקלות שונות. 

חשיבות הארקה של החשמל 

אחד ההיבטים החשובים ביותר של מערכות חשמל ביתיות בהקשר תקלות ובטיחות, הוא נושא ההארקה. להארקה יש כמה וכמה מטרות בתחום החשמל, בהן הגנה על ציוד שרגיש לחשמל סטטי. בהקשר דירות מגורים, הארקה מסייעת בעיקר לצמצם באופן ניכר את הסיכון מהתחשמלות, כאשר זו מתרחשת. חשוב להבהיר, שהארקה לא מונעת מצבי התחשמלות, אלא רק מצמצמת או מונעת נזקים שנגרמים בגללם. במצב שבו אדם מתחשמל בתוך דירה בה ישנה הארקה תקינה, רוב הזרם יגיע דרך ההארקה ישירות לאדמה במקום לעבור דרך גופו, ובכך ימנע פגיעה חמורה בו. כך שמחד, חשוב ביותר שתהיה בבניין מערכת הארקה איכותית ומאידך, זו לא סיבה להזניח טיפול, במקורות לסיכוני התחשמלות. לפי החוק, כל בניין כולל הארקה. עם זאת, איכות ההארקה עשויה להיות שונה למדי, למשל בין מבנים ישנים למבנים חדשים (בהם היא גם חדשה וגם בנויה לפי סטנדרטים עדכניים ומחמירים יותר). בדיקת תקינות ההארקה, היא בדיקה שמבצע חשמלאי מוסמך, באמצעות מכשיר ייעודי. כדאי שבדיקה כזו תבוצע באופן תקופתי, מאחר שהארקה תקינה עשויה להיפגע עם הזמן בנסיבות שונות (דוגמת רשלנות בשיפוצים). 

עשה ואל תעשה – ארון \ לוח החשמל הביתי 

החשמל לדירות מגיע דרך לוח חשמל, אשר ממוקם בתוך ארון מיוחד. החלק החשמלי שבארון – לוח החשמל עצמו, הוא כמובן דבר שבו אמור לטפל רק חשמלאי מוסמך. ביחס לחשיבות העצומה של לוח החשמל הביתי, מחיר תיקון ארון חשמל בייתי הוא זניח. כך שזה הוא בהחלט נושא, שבו לא תרצו "להתקמצן". מה שהדיירים יכולים לעשות, זה לשים לב שהארון עצמו, אשר בנוי לרוב מעץ, יהיה במצב טוב. כלומר, שהדלתות יישארו סגורות כהלכה, שבתוך הארון לא יאחסנו דברים שלא אמורים להיות שם וכדומה. ארון חשמל בקומה בבניין מגורים, כולל לרוב לוחות חשמל עבור כמה דירות במקביל. חשוב שתדעו מי מהלוחות שייך לדירה שלכם ואידיאלית, רצוי לדעת גם אילו מפסקים שולטים על החשמל עבור אילו אזורים בדירה. מונה החשמל שבתוך ארון החשמל, כולל חלק נע, אשר מספק אינדיקציה ויזואלית בזמן אמת, לצריכת החשמל. תוכלו להיעזר בו, בכדי להעריך באופן גס, האם יש צריכת יתר. עם תחילת הגשמים בחורף, כאשר אתם בודקים שאין חדירת מים מהתקרה או מהקירות, העיפו מבט גם סביב ובתוך ארון החשמל מבחינה זו. כמו כן, כדאי לבדוק את הלוח מבחינה חשמלית באופן תקופתי – גם זה על ידי חשמלאי מוסמך. 

 

באדיבות אתר טוב תודה. 

שתפו את המאמר הזה לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

עוד מאמרים בנושאי חשמל