איך לשמור על מכשירי חשמל מקפיצות מתח?

העבודות מבוצעות ע״י שאלתיאל - החשמלאי שלכם לכל תקלה.

קפיצות מתח בבית עם אחד הגורמים הנפוצים והיקרים ביותר אשר גורמים לתקלות ומכשירי החשמל בבית שלכם. אז מה הם הגורמים לקפיצות המתח בבית? לאילו נזקים הם עלולים לגרום ומה ניתן לעשות על מנת למנוע אותם?

קפיצות מתח, אשר נקראות בשמונה מקצועיים "נחשול מתח", הם אחד מהגורמים העיקריים אשר גורמים לבעיות במוצרי החשמל שלכם נקודה.  במדריך הבא נענה על כל השאלות שציינו למעלה.

מהם קפיצות מתח?

קפיצות מתח זו התופעה שמהווה את הגורם הנפוץ ביותר לנזקים ולא שבתות במכשירי החשמל החדשים בביתכם, אלו אשר מכילים בתוכם רכיבים אלקטרונים זהירים וכרטיסים דיגיטליים.

 למעשה, מדובר באותות חשמליים אשר מופיעים בצורה של מתקן מתח או תנודות בעוצמה גבוהה ובזמן קצר. אותות אלו נובעים בעיקר כתוצאה משחרור מהיר של אנרגיה.

קפיצות מתח נוצרות בכל רשתות החשמל והתקשורת והם נגרמות כתוצאה תופעות טבע שונות לרבות ברקים, קצרים ועוד.

 בשני העשורים האחרונים היקף הנזק שנגרם למכשירי חשמל כתוצאה מקפיצות מתח עלה בשיעור של 27%. אם מסתכל על זה בצורה יותר שטוחה נבין שאחד מתוך 4 מכשירי חשמל פשוט מתכננים כתוצאה מקפיצות מתח.

מה הם הגורמים לקפיצות מתח?

  • ברקים – על אף מה שכולם חושבים פרקים המלא התופעה הנפוצה ביותר הגורמת לקציצות מתח.
  • חיבורים וניתוקים של מכשירי חשמל –  זוהי למעשה התופעה הנפוצה ביותר הגורמת לקפיצות  מתח בבית

אילו נזקים עלולים להיגרם כתוצאה מ קפיצות מתח?

קפיצת מתח חודרות ממכשירי החשמל שלכם עלולות לפגוע ברכיבים אלקטרוניים הוא בכרטיסים הדיגיטליים של המכשיר נקודה לרוב מדובר במכשירי חשמל רגישים כגון מכונות כביסה מייבשים, מקררים, מזגנים וכדומה.

חשוב לציין כי נזקים אלו הם נזקים מצטברים, כלומר הם מושפעים מעוצמת הקציצה של המתח ובקצב שכיחות התופעה נקודה בנוסף גם  איכות המכשיר בגילו עלולים להשפיע על היקף הנזק שנגרם כתוצאה מקפיצת המטח.

 כיצד ניתן לשמור על מכשירי חשמל קפיצות מתח?

מגן ברקים

מגן ברקים הינו רכיב אלקטרוני אשר נועד בצורה מקומית להגן על מכשירי חשמל רגישים כפי שציינו למעלה.

כבר בשלב זה חשוב לציין שלא אכלה מגני ברקים הם טובים ולכן מומלץ לבחור מגן ברקים איכותי שיעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר ולספק לנו שקט לאורך זמן.

מומלץ מאוד לחבר מגן ברקים ומכשירי חשמל אשר צורכים אנרגיה חשמלית גבוהה כמו המקרר, מכונת כביסה, מזגן  ( במיוחד אם מדובר במזגן העולה על 3 וחצי כוחות סוס).

 אל פסק

תפקידו של מכשיר זה הוא ישמור על מכשירי החשמל שלנו מפני קפיצות מתח.  מכשיר זה מכיל בתוכו סוללת מצבר של מזרימה חשמל המכשיר גם כאשר ישנה הפסקת חשמל בבית.

בנוסף מכשיר זה מצויד גם במערכת הגנה ייחודית כנגד אותם קפיצות ונפילות מתח ברשת החשמל בבית שלנו.

לפני שרצים לקנות מכשיר אל פסק לבית חשוב מאוד לוודא שאנחנו אחרים זקוקים לאחד כזה נקודה לדוגמה, במידה ואנחנו משתמשים במעט מאוד מוצרי חשמל לרבות מכונת כביסה ומחשב נייד, יהיה מיותר לקנות את מכשיר אל פסק ויהיה מספיק להשתמש במגן פרקים בלבד.

כיצד נוכל למנוע קפיצות מתח וסכנת התחשמלות?

יש מספר המלצות שיכולות לסייע לנו למנוע קפיצת מתח בבית:

 לא לחבר מספר מכשירים לאותו השקע

מומלץ להימנע מ לחבר מספר מכשירים (בעיקר מכשירים גדולים בעלי מנוע כגון מכונות כביסה מייבשים ועוד).

למרות הנוחות והקלות הימנעו גם לחבר מפצל לשקע ולהעמיס עליו מספר רב של מוצרי חשמל.

ניתוק מכשירי חשמל בזמן הפסקת חשמל

קפיצות מתח רבות נגרמות כתוצאה מחזרה פתאומית של החשמל לאחר הפסקת חשמל. בעקבות כך, המלצה שלנו היא לנתק את מכשירי החשמל בזמן הפסקת חשמל ולהחזירם בצורה הדרגתית לאחר שהחשמל חזר לתפקד.

בדיקות הארקה

מומלץ לבצע בדיקות שגרתיות בית כופתיות למערכת הארקה בביתכם.  מערכת הארקה נועדה למנוע התחשמלות במצבים של זליגת חשמל בקפיצות מתח בבית.

 מקווים שהצלחנו לסייע לכם ומספר טיפים לשמירה על מכשירי החשמל בביתכם.

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לסייע לכם תוך מתן השירות הטוב ביותר והמקצועי ביותר. 

 

שתפו את המאמר הזה לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

עוד מאמרים בנושאי חשמל